Luni, 04 Decembrie 2017 12:10

Dacă valoarea tichetului de masă depăşeşte 45 de lei...

tichete de masa 1669Conform Legii nr.166 din 21.09.2017, angajatorul este în drept sa ofere angajatilor săi tichete de masă cu valoare nominal cuprinsă între 35 şi 45 lei, cheltuieli care vor fi deductibile în scopuri fiscale. În cazul in care angajatorul oferă tichete de masă cu costul ce depăşeşte 45 lei, atunci marimea depăşirii urmează a fie impozitată cu PAS (6%+23%), PAM (4.5%+4.5%) si impozit pe venit de la PF?

În principiu, răspunsul la întrebare îl găsim în art. 4 din Legea cu privire la tichetele de masă, care prevede că

1) Valoarea nominală deductibilă a unui tichet de masă pentru o zi lucrătoare trebuie să fie cuprinsă între 35 și 45 de lei și

2) Angajatorii pot acorda tichete de masă cu valoarea nominală mai mare de 45 lei, diferența dintre maximul prevăzut și valoarea nominală acordată fiind nedeductibilă.

În același timp, conform prevederilor art. 19 lit. a) din Codul Fiscal această diferență va fi considerată facilitate impozabilă acordată de angajator.

Prin urmare, valoarea tichetelor de masă acordate de angajator ce depășește plafonul stabilit de lege:

• va fi atribuită de către entitatea angajator la cheltuieli nedeductibile la calcularea venitului impozabil din activitatea de întreprinzător

• va fi tratată în mod similar veniturilor salariale ale angajatului — se vor calcula și achita în modul general stabilit de lege impozit pe venit, prime de asigurare obligatorie de asistență medicală, contribuții individuală şi contribuții de asigurări sociale de stat obligatorii.

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD", Edenred

ODIMM logo
280 70
Яндекс.Метрика