Sâmbătă, 31 Mai 2025 07:14

Pentru prima dată, plățile fără numerar depășesc retragerile de numerar în Republica Moldova

Screenshot 2025 05 31 093442

Asociaţia Băncilor din Moldova informează despre un moment de referință în evoluția sistemului național de plăți fără numerar: valoarea plăților fără numerar a depășit pentru prima dată valoarea retragerilor de numerar.

Potrivit datelor raportate de Banca Națională a Moldovei, în primul trimestru al anului 2025, plățile efectuate prin mijloace electronice au atins 27 de miliarde de lei, în timp ce retragerea de numerar s-a cifrat la 25 de miliarde de lei.

„Această schimbare marchează un pas important spre o economie modernă, eficientă și transparentă. Este rezultatul eforturilor comune ale băncilor comerciale, Băncii Naționale a Moldovei, ale autorităților și ale consumatorilor de a adopta soluții de plată mai rapide, comode și mai sigure”, a declarat președintele Asociaţia Băncilor din Moldova, Dorel Noroc.

Creșterea utilizării plăților fără numerar este determinată de:

- Digitalizarea accelerată a serviciilor bancare, în special utilizarea aplicații mobile moderne;

- Lansarea noilor produse inovatoare, precum MIA Plăți Instant, care permite transferuri imediate între conturi și cu costuri minime;

- Parteneriate între bănci și comercianți, care încurajează plățile digitale la punctele de vânzare;

- Campanii de educație financiară și digitală desfășurate la nivel național. Asociaţia Băncilor din Moldova a desfășurat pe parcursul anului 2024 o amplă campanie #fărăcash.

Asociaţia Băncilor din Moldova salută această tendință pozitivă și reafirmă angajamentul instituțiilor bancare de a continua investițiile în inovație, securitate cibernetică și incluziune financiară, astfel încât beneficiile digitalizării să ajungă la toți cetățenii.

mybusiness.md